W dniach 16–22 listopada 2015 roku po raz ósmy zostanie zorganizowany w Polsce Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 143 krajach świata. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana.

Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprasza uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w programie Otwarta firma. Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej.

Dotychczas we wszystkich edycjach programu uczestniczyło 463 858 uczniów. Tylko w ostatniej edycji wzięło udział 63 041 uczniów, 440 szkół i 1701 firm i instytucji.

Program składa się z czterech modułów, dostosowanych do poszczególnych etapów edukacji:

Żródło: http://www.otwarta-firma.junior.org.pl/pl/O-programie

Nasza szkoła również w tym roku przystąpiła do tego programu. W ramach "Otwartej Firmy" uczniowie klas IV-VI zapoznali się z działalnością Gospodarki Komunalnej w Zarszynie, a także Podkarpackiego Banku Spółdzielczego Oddział w Zarszynie. Dzięki wolontariuszom dzieci dowiedziały się jak działają przedsiębiorstwa, po co nam są pieniądze i czy warto założyć konto w banku. Gościem  w szkole była także pan Policjant, który  przedstawił uczniom w jaki sposób funkcjonuje Policja. Przypomniał także jak należy poruszać się po drodze, gdzie zachować bezpieczeństwo i jakie czekają nas kary za popełnianie przestępstw.

Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas oraz za przybliżenie problematyki działania firm i instytucji. :)

M.D.